Skip to Content

Standing Committees

About

Produced Events

Local Shows and Events

Membership

Judges

Youth


Officer Title Phone Term Ends
Affiliate Officers/Secretaries Back to the top
VICKI GREEN (R4) (email) Vice-Chairman 812-525-9670 2025
ASHLEY M HALLINAN (R2) 2025
BROOKE M MANION (R5) 2025
CHERYL CALLIS (R7) NVEO 2026
DEE MCLAUCHLIN (R8) 2026
ERIN M SMITH (R1) 2025
KATHRYN L CARDON (R2) 2026
KATHY L UNFRIED (R2) 2025
KIM D COX (R7) 2025
REBECCA WATERS (R3) 2025
SCOTT MCKINSEY (R4) 2026
Amateur Back to the top
JENNIFER PALMER (R8) (email) Chairman 682-290-1826 2025
WILLIAM COLE (R6) (email) Vice-Chairman 662-934-0249 2025
ANDREW SLIGH (R5) 2026
CYNTHIA PATTY (R6) NVEO 2026
DAWN BREHM (R5) 2026
GRANT H SMITH (R3) 2026
JAN GANDY (R6) 2026
KELLEY TAMMEN (R8) 2026
PAUL K SMITH (R7) 2025
PERI R SUENRAM (R1) 2026
ROBERT A COOLEY (R2) 2025
SANDRA G LINES (R5) 2026
TAYLOR A FLOWERS (R6) 2026
Finance & Audit Back to the top
JIM HAWORTH (R3) (email) Vice-Chairman (479) 721-5936 2025
DAVID J PILCHER (R4) 2025
DENISE BENDELE (R7) 2026
JAMES L EAKIN (R7) NVEO 2026
JEFF FEHRMAN (R5) 2026
ORA H DIEHL (R5) 2025
PHILIP RAPP (R8) 2026
ROGER DEAN REBHUHN (R1) 2025
SUZANNE RODONI SILVERBERG (R2) 2025
Governance Back to the top
SHARON K BEACH (R8) (email) Chairman 817-992-5257 2025
DANIEL D AGNEW (R4) (email) Vice-Chairman 810-356-3338 2025
ANITA JANSSEN (R3) 2025
JAMES L EAKIN (R7) 2026
JOHN ECHEVERRIA (R2) 2026
ORA H DIEHL (R5) 2026
SKIP JONES (R7) 2026
T E (BUDDY) WESTPHAL (R1) 2026
TRACY BARTON (R5) 2026
Growth & Development Back to the top
ROGER DEAN REBHUHN (R1) (email) Chairman 206-972-5100 2026
JOSEPH P KALT (R2) (email) Vice-Chairman (617) 834-3544 2026
CODY HEDLUND (R8) 2026
DARRELL PARSONS (R3) 2026
GLEN NELSON (R2) 2025
JAMES M JOHNSON (R4) 2026
ORA H DIEHL (R5) 2026
PHILLIP E BENADUM (R2) 2026
SHELLY MOWERY (R8) 2026
SHERRY L COWAN (R2) 2025
Judges Rules Back to the top
TIM E SMITH (R2) (email) Chairman (951) 202-7475 2026
BRADEY DAVIS (R6) 2026
GRANT SETNICKA (R8) 2026
JAIME C BEAMER (R8) 2026
JONATHAN ROGERS (R8) 2025
JOSH KING (R7) 2025
KEN MOCK (R8) 2026
KENNY PUGH Jr. (R7) NVEO 2025
RICK MOWERY (R8) 2026
ROY BAUER (R4) 2025
SARAH MORINE (R8) 2026
SETH KIRCHNER (R3) 2025
TIM CASTILAW (R2) 2025
WALT ERWIN (R5) 2025
Limited Age Events Back to the top
BARNWELL RAMSEY (R5) 2026
CLAY JOHNSON (R8) 2026
JAIME SNIDER (R8) 2026
MICHAEL WOOD (R8) 2026
PHILIP RAPP (R8) 2026
RONNIE SMITH (R6) 2025
SETH KIRCHNER (R3) 2025
WENDY WARNE (R5) 2026
ZEKE ENTZ (R5) 2026
Non-Professional Back to the top
SHERRY GRAHAM (R7) (email) Chairman 806-336-5388 2026
ALISON HOWELL (R5) 2026
CAMERON MABEN THOMPSON (R8) 2026
DAVID BOOTH (R2) 2026
ELIZABETH QUIRK (R6) 2026
ERIC VAN BOEKEL (R4) NVEO 2026
JOHN C KRATZER (R8) 2025
KATHY REISER FOOTE (R1) 2026
KYLIE KNIGHT RICE (R8) 2026
LIBBY BOWMAN (R4) 2025
LISA CLARK (R1) 2026
NATE PETTITT (R8) 2026
PHILLIP D GARRISON (R6) 2025
REGAN PLENDL (R3) 2026
RYDER CARPENTER (R8) 2026
Professional Trainers Back to the top
KATHY DAUGHN (R7) (email) Chairman 817-296-4233 2026
JESSE LENNOX (R8) (email) Vice-Chairman (817) 901-8862 2025
KENNETH PLATT (R1) (email) Vice-Chairman (303) 895-9579 2026
ANDREW LARSEN (R4) 2025
CARA BREWER (R8) 2025
DAVID B COSTELLO (R6) 2025
MASON GRIFFIN (R6) 2025
MATT LOPEZ (R8) 2026
PHILLIP E BENADUM (R2) 2025
RICK MOWERY (R8) 2025
TRACY BARTON (R5) 2025
Stallion Owners and Breeders Back to the top
ROCK HEDLUND (R2) (email) Chairman (916) 761-7427 2026
ALVIN FULTS (R8) 2026
CRYSTAL DEWITT (R4) 2026
JOHN C KRATZER (R8) 2026
LAUREN KIMBLE (R4) 2026
MADISON SMITH (R8) 2026
MICHAEL WOOD (R8) 2026
SARAH SHERMAN (R1) 2026
SUZANNE RODONI SILVERBERG (R2) 2025
Weekend Show Back to the top
CHRIS HOWELL (R5) (email) Vice-Chairman (706) 587-4058 2025
BARNWELL RAMSEY (R5) 2026
BYRON GREEN (R4) 2026
CORRIE M ROUSEY (R8) 2026
HEATHER TODD (R6) 2026
HOLLY A JONES (R1) 2026
JOHN HULSEY (R5) 2026
JOSEPH P KALT (R2) 2026
NATHAN MILLER (R1) 2026
RICHARD R HICKS (R7) 2025
TED C SOKOL JR (R8) 2026
WILLIAM STEIN (R4) 2026
Youth Back to the top
AMY LIPPINCOTT (R7) (email) Chairman 832-392-8818 2025
KRISTEN YORK (R1) (email) Vice-Chairman 970-449-3047 2026
CHADWICK P NEWTON (R5) 2025
CORI COSPER (R8) 2026
KORY POUNDS (R8) 2026
MARY CROW (R7) 2026
MICHELLE M COWAN (R8) 2025
NIKKI S ROBERSON (R8) 2025
SHANNON COLLIER (R7) 2026
SHAWNA PARSONS (R3) 2026

We Are Here To Help

Visit Us

National Cutting Horse Association
260 Bailey Ave.
Fort Worth, TX 76107

Office Hours

Monday thru Friday 8:30am - 5:00pm CST